Ha az éghajlati és domborzati viszonyok a kémény hatásos magasságának növelését szükségessé teszik, szigetelt kéménytoldó alkalmazható. Ilyen esetekben ha bukószél várható, vagy a kémény üzemelése szükségessé teszi, (pl. meleg időben, ha a nap a kéményfejre süt, ami miatt a kéményhuzat romlik, illetve megszűnik) ün. Meidinger tárcsát kell felszerelni. Itt a kémény éle és a tárcsa alsó síkja közötti távolság h = _A„ cm, ahol: „A” a kürtő keresztmetszete, cm2 -ben 2db. A hagyományos huzatnövelő előregyártott vasbeton elem vagy fémlemez szerkezet. A kürtös injektoros kéménytoldó több változatban ismert külföldön. , ezek hazai gyártása lehetséges és kívánatos. Az injektoros kéménytoldók az erős szél hatására növelik a huzatot azzal,hogy alulról felfelé áramlik a levegő, így a szél a kéményt mintegy megszíyja: Injektor nélkül, vagy szél esetén olyan tori ónyomás keletkezhetne a kémény tetején, amely a huzatot lerontja. Rossz huzatviszonyokkal rendelkező kéményhez alkalmazható az ún. UD kifúvófej. Előnye, hogy a terelőlemezek még a viharos szél kedvezőtlen hatását is csökkentik és a szerkezet huzatszabályozó szerepe gyakorlatilag állandó. Egyszerűbb kivitelezésű „forduló” kéménytoldó (12/k ábra) lényegében az előbbihez hasonló szerepet tölt be. A különféle kéményfedések célja a csapadékvíz kéménybe jutásának megakadályozása.
Népi építészetünk számos szép kéményfej megoldást ismer, amelyeket műemléki épületeinknél is láthatunk. Ezek alkalmazása ismét terjed. A kéménytoldók házilagos kivitelezéssel sajátkezűleg is elhelyezhetők. Az előgyártásban készült VÁÉV műkő, illetve vasbeton kéményfejet a fedkőre kell felfektetni. (Az elemek vízorrot nem tartalmaznak). Az elemeket jelenleg – a gyártó megszűnése miatt nem gyártják.
A lefedett kémény a kitorkolláson keresztül nem tisztítható, ezért ilyenkor a kéménytestben és a kürtőben a fedkőtől legfeljebb 5 m távolságra kéménytisztító nyílást kell kialakítani. Ez szabványos, légmentesen záró, kettős hornyolt betonajtóval látható el (16. ábra). A kéménytisztító ajtót állandóan lezárt állapotban kell tartani és megbontás, ill. kéménytisztítás után újra a helyére vissza kell helyezni. A kéménytisztító ajtó lapostetős épületen a tető feletti kéményszakaszon, míg magastetős épületnél a padlástérben helyezhető el, ha a padlásfödém nem faanyagú. A padlástéri tisztítóajtó legalább 60 cm-es körzetében a kémény körüli padozatot nem éghető anyaggal kell burkolni. A tisztítóajtó alsó széle 0,8-1,2 m távol legyen a padlótól, vagy a kéményseprő járdától. Szerelt gázkémény esetén a kéménytisztító ajtó elhagyható. Magastetős épületeknél kéményseprő járdát kell építeni, ha kéményenként tetőkibúvó nem létesíthető, vagy a tetősík meredek, a héjazat anyaga sima, csúszós, törékeny, továbbá, ha két szintnél magasabb az épület. A járda teherbíró, csúszásmentes anyagból készüljön és 1 m magas merev korláttal kell körülvenni a tető lejtő felőli oldalán.