Falazott egyedi kémények I.

A falazott egyedi kémények mindig alapozásra épülnek. A kémény állékonyságát méretezni kell. Bízzuk ezt a munkát statikus szakemberre. Teljesen kitöltött álló- és fekvő hézagokkal legalább H25 jelű különleges cementhabarcsba fektetett tömör téglafal, vagy inkább beton lehet az alap. A kémény alapját a teherhordó szerkezetek alapjával lehetőleg össze kell építeni, hogy a süllyedésük ne legyen különböző mértékű. A kéménypillér kürtő nélküli alsó része a padlóvonaltól 40 cm magasságig tart. Az egyenletes keresztmetszetű tömör téglafalazáshoz fél téglaméretnél kisebb darabot nem szabad alkalmazni. A kéménykürtő falazását megkönnyíti a kéményfalazó dugó. A falazással párhuzamosan óvatosan kell felfelé húzni a kéménydugót a fogantyúk segítségével. A módszer alkalmazásával biztosítható a kéményjárat pontos mérete és belső simasága. A kürtő falazható azbesztcement béléscsővel is. Ennek előnye az egyszerű kivitelezhetőség, a belső felületek simasága, tömörsége. Az azbesztcement béléscső vezeti a falazás irányát és gáztömörré teszi a kémény falát. A kör alakú keresztmetszet áramiástechnikailag előnyös, csökkenti a kémény hőveszteségét és kisebb áramlási ellenállású. Az azbesztcement béléscső takarja a habarcsrétegek esetleges hézagait — főleg a később keletkező hibák bevonásával. A kürtő függőleges és egyenes vonalvezetését falazás közben folyamatosan ellenőrizni kell. A kéményfalazás nagy szakértelmet és gyakorlatot igénylő feladat.

A kémények falazásához legalább HlO-es minőségű különlegesen javított falazó mészhabarcsot szabad alkalmazni. Mind az álló, mind a fekvő hézagokat teljesen töltse ki a habarcs. Habarcskeverésnél először a mészpépet vagy mészhidrátot (azaz porrá oltott meszet) adagoljuk a keverőládába, és ezt vízzel – nyeles keverővcl keverve – egyenletes mésztejjé oldjuk fel. Ebbe szórjuk a homokot és egyenletesen elkeverjük. Ezután a keverőláda teljes felületén egyenletesen elszórva, vékony rétegekben beleszórjuk a cementet. A keverést habarcskeverővcl addig folytatjuk, míg a habarcs egyenletes színű, mész- és homokcsomóktól mentes, egyenletes sűrűségű lesz. Csak annyi habarcsot keverjünk, amennyit 1,5 óra alatt elhasználunk. (Ezen idő után a cement kötni kezd. Kötésnek indult habarcsot, csomós cementet felhasználni nem szabad. A H10 jelű, különlegesen javított falazó mészhabarcs összetétele a következő: 1 m3 II. osztályú folyami homokhoz (legnagyobb szemcseméret: 2.5 mm) 0,25 m3 mészpépet vagy 125 kg mészhidrátot és 160 kg 350-es vagy 200 kg-os 250-es cementet kell adagolni.

A kémények falazásakor fontos követelmény, hogy az álló és fekvő rétegek teljes habarcskitöltéssel készüljenek. A kéménykürtő csatlakozó falihüvely alatti kéményszakasza a koromzsák. Ebbe a kürtőszakaszba kell beépíteni a koromzsákajtót. Ez a szerkezet kettős záródású, anyaga normál vagy szulfátálló cementtel készített tömör beton. A koromzsák és a koromzsákajtó szomszédos lakásban, vagy intézményben nem helyezhető el, mint amelynek a kéményéhez tartozik.

Subscribe to RSS Feed Kövess a Twitteren!