Túlnyomásos kémény

A túlnyomásos kémények a bekötés és kitorkollás közötti szakaszon fellépő túlnyomás hatására vezetik el a füstgázokat. A túlnyomásos kémény olyan gázüzemű kazánok esetében ajánlott, amelyeknél a kilépő  füstgázok hő mérséklete 80 DC-nál kisebb.

A ma gyártott legtöbb gáztüzelő berendezés a köznyelvben turbós készülékként ismert zárt égésterű készülék. Ennek egyik fontos szerkezeti eleme az a ventilátor, amely az égéshez szükséges levegőt az égéstérbe vezeti, valamint elvezeti a készülékben keletkező füstgázt. Az ilyen készülék kéménye már nem csak a füstgázt vezeti el, hanem legtöbb esetben az égéshez szükséges levegőt is bevezeti a szabadból a készülékbe.

Ez a levegő-füstgáz rendszerű kémény két egymásba helyezett csőből áll. A belső csőben halad felfelé a füstgáz, a belső cső és a nagyobb átmérőjű külső cső közötti gyűrűs térben halad lefelé az égéshez a levegő . A levegő-füstgáz rendszerű kéménynek már más követelményeknek kell megfelelnie, mint a hagyományos gravitációs kéménynek. Tűrnie kell a túlnyomást, a fokozott víz- és savterhelést, legyen megfelelő mérő- és ellenőrző nyílása, kondenzvíz-elvezetője. A füstcsőre és a kémény kürtőjére szilárd és tömör csatlakozással csak egy tüzelőberendezés köthető .

A füstgázok túlnyomásos elvezetésekor a füstcsonkban, ill. a természetes huzattal történő füstgázelvezetéskor a kémény egy részében a füstgázok hő mérsékletének legalább 40’C-nak kell lennie. Télen a kémény kitorkollásánál a kürtő felületén a hőmérséklet nem lehet ±5 DC-nál kisebb.

Túlnyomásos füstgázelvezetés esetén a csatorna legkisebb belső átmérője teljes hosszúságában 80 mm lehet. Általában nagy a kísértés, hogy a turbós készülékek füstgázát vízszintesen az oldalfalon vezessük ki a szabadba, megspórolva ezzel pár ezer forintot, A tapasztalat azonban az, hogy a füstgázok rövid időn belül olyan súlyosan károsítják az épület szerkezetét, hogy annak javítása nagyságrendekkel többe kerül, mint a megspórolt összeg. A füstgáz azonban nem csak maró, de mérgező hatású is, ezért az égésterméket minden esetben a tetőhéjazat felett kell a szabadba vezetni.

Subscribe to RSS Feed Kövess a Twitteren!