Az egyrétegű falazott kémény
Az egyedi szilárd tüzelésű fűtőkészülékhez általában egyrétegű falazott kéményeket alkalmaznak. Az egyrétegű falazott kéményt ma már nem lehet olaj és gáznemű tüzelőanyaggal üzemelő tüzelő berendezésekhez használni. A tüzelőanyag megváltoztatásakor – szilárd tüzelőanyagról gázüzeműre való átálláskor – a kéményt felújítás után béléscsővel kell ellátni.
Magyarországon az MSZ 04-82 kéményszabvány szerint a falazott kémény kürtőmérete lehet:
- l4xl4cm,
- 14 x 20 cm,
- 20 x 20 cm,
- 20 x 27 cm,
- 27 x 27 cm,
ill. ennél nagyobb is lehet szükség szerint. A falazott kéményt az épület belső falában célszerű elhelyezni mivel ha a füstjárat a külső falban épül, a füst gyorsan lehűl, a huzat erőssége csökken, és a pára lecsapódik. A külső, vékony falú kéménynél gyakran előfordul, hogy a hideg külső levegő és a meleg belső füstgáz váltakozó hatásainak következtében a kémény függőlegesen megrepedezik. A repedezett kémény hatásfoka csökken, gyorsan tönkremegy, és további üzemeltetésre már nem alkalmas. (lásd kéményhibák)
A kémény füstjárata
Falazással négyszög vagy kör keresztmetszetű füstjárat alakítható ki a kéményben. A négyszög keresztmetszetű kéménykürtő az épület falaival egy időben könnyen és gyorsan falazható, azonban a kéménykürtő-sarkokban és -zugokban maradó hideg levegő keveredhet a csavarvonal mentén távozó égéstermékkel, ezért a korom a sarkokban könnyen lerakódik, eltávolítása pedig nehéz. A kör keresztmetszetű kéménykürtő szintén az épület falazásával egy időben készül hengeres kéményfalazó dugó vagy bentmaradó béléscső alkalmazásával. A kör keresztmetszetű kürtőkben áramló égéstermékek lehűlési és áramlási tulajdonságai kedvezőbbek.