A kémények feladata, hogy a kályhából, kandallóból, kazánból a tüzelőanyag elégetésekor az azokban keletkező füstgázokat elvezessék, valamanit hogy az égéshez szükséges levegőt a tüzelő berendezések tűzterébe bejuttassák. Az igy a külső környezetbe vezető rendszer két részből áll, a kéményből és a fűtőkészüléket a kéménnyel összekötő füstcsőből.
A levegő és az égéstermék mozgatásához szükséges energiát a kémény belsejében az a felhajtóerő adja, amely az égés során a gázok sűrűségkülönbségéből keletkezik. A kémények gravitációs működésének alapja a huzat. A hozat során a meleg levegő kitágul, ezért ugyanabban a térfogatban kisebb tömeg helyezkedik el, így felfelé törekszik, miközben a helyére hidegebb levegő kerül a kéményben. Ha a egy kéményben nem tud kialakulni ez a megfelelő felhajtóerő, a levegő mozgatása megoldható ugynevezett elszívó füstgázventillátorral.
A kéménykürtő magasságát és keresztmetszetét hőtechnikai számítással kell méretezni a felhasználni kívánt tüzelőberendezés teljesítményének kellő ismeretében. Ha már a kéménnyel rendelkezünk akkor a tüzelőberendezést kell a kémény terhelhetőségének ismeretében kiválasztani.
A kémény kivitele szerint lehet:
- falazott,
- előre gyártott kéményrendszerből épített (Schiedel,Leier) vagy
- fémelemekből szerelt, általában függőleges járatokkal.
A kémények építése előtt a tervezőtől minden szükséges adatot be kell kérni. A tisztítóajtó és a füstcsőcsatlakozók helyét, irányát már az építés előtt kell tisztázni. Az illetékes kéményseprő hatósággal egyeztetni kell a kémény tisztítónyílásainak elhelyezkedését.
Új gázbekötés vagy átalakítás, gázkészülékcsere, ill. lakhatási engedélyek beszerzéséhez kéményseprő szakvéleményre van szükség. Ezen szakvélemény megléte ma már követelmény a legtöbb készülék garanciájának érvényesítéséhez is. A kémény üzemeltetéséhez szükséges betartandó előírásokat a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprő ipari Kft. www.kemenysepro.hu weboldalán találhatjuk meg.
Tartalék kémény
A legtöbb épületben van használaton kívüli, ún. tartalék kémény is. Ennek szerepe akkor válik fontossá, ha valamilyen üzemzavar miatt probléma adódik az épület energiaellátásával és ez esetben a fűtésre az egyetlen megoldás egy szilárd tüzelésű kályha beállítása a tartalék kéménnyel ellátott helyiségbe. Éppen ezért rendkívül fontos a tartalék kémények időszakos ellenőrzése, mert ilyen váratlan események esetén már nincs idő a tartalék kémény előzetes ellenőrzésre és tisztításra.