Hogyan tartsuk karban falazott kéményünket

A falazott kémény karbantartása több faladatból áll:

Koromtalanítsunk rendszeresen

Mérések bizonyítják  hogy 10 mm-es koromréteg olyan huzatveszteséget okoz, amely akár a tüzelőanyag-szükséglet megkétszereződését is okozhatja. Erős kormosodás esetén vizsgáltassuk meg a kéményt, a füstcsőbekötést és a tüzelő berendezést, hogy a legkedvezőbb helyen vezethessük be a tökéletes égéshez szükséges többletlevegőt, ill. hogy az égéstermék hibás elszivárgását megszüntethessük. Szükségessé válhat még a falihüvely- és füstcsőcsatlakozás tömítésének, a fali hüvelynek és a toldócsőnek az ellenőrzése is.

Ellenőrízzük rendszeresen a kéménytestet, a kéményfejet, a fedkővet és a kéménykürtő belső felületét
A  kéményfej külső oldalán a hézagokat kitöltő habarcsot a kifagyás mállasztja, ezért 5-10 évenként szükség lehet a hézagok kikaparására és ismételt kitöltésére. A habarcsrétegben lévő hézag, vagy a tégla megrepedése esetén le kell bontani a kéményfejet a tetősíkig, és újrafalazni. A kéményfedkövet időben, a repedések megjelenésekor szükséges javítani vagy cserélni, hogy a fedkő a csapadékot ne vezesse a kémény falára. Ezzel elkerülhető a kéményfej átázása, ill. lefagyása.

A koromban, ill. a koromzsákban talált habarcsdarabok arra figyelmeztetnek, hogy a kéménykürtő felületén a hézagokat kitöltő habarcs tönkrement, belső javítás szükséges. Ha a javítása után rövid idő elteltével
a habarcs ismét peregni kezd, annak a rossz habarcsminőségen és a gyenge kivitelezésen túl az égéstermék hőmérsékletének harmatpont alá süllyedése is lehet az oka.

Végül ne feledjük, hogy a kémény tartósságát a különböző bélelési eljárások fokozhatják!

Subscribe to RSS Feed Kövess a Twitteren!