Kémény szerkezeti hibák 2. rész

Tisztítóajtók hiánya vagy hozzáférhetetlensége miatt ellenőrizhetetlen a kémény, vagyis nem követhető nyomon a kémény állagromlása, elszurkosodása, a koromzsák telítettsége, a kéményszű kület, esetleges dugulás kialakulása. A tisztítóajtókat utólag be kell építeni, a hozzáférhetővé kell tenni.

Túlterhelt a kémény, ha az engedélyezettnél több készülék, vagy az engedélyezettnél nagyobb teljesítményű tüzelőberendezés van bekötve. Ha túl sok a készülék egy kéményen, a sok bekötés miatt veszélyesen leromolhat a huzat. Ha túl nagy a tüzelőberendezés teljesítménye, az égéstermék egy része nem a szabadba, hanem a készülék helyiségébe áramlik.

A lakótér nyílászárói légtömören záródnak, így nem pótlódik az égéshez elfogyasztott levegő . Előbb-utóbb megfordul a gravitációs kémény huzata.

A lakásban (szag vagy pára) elszívóventilátor üzemel, amely elszívja a készüléktő l a levegőt és megfordítja a gravitációs kémény huzatát.

Ha lakásban egy légtérben kandalló és gázüzem ű tüzelőberendezés is üzemel, a kandallókémény erős huzata (nagyobb a füstgáz hőmérséklete) megfordítja a gázkémény huzatát. Következmény: szén-monoxid-mér – gezés. Védekezés: gravitációs kéményű helyiségben gondoskodni kell a friss levegő  utánpótlásról. A gravitációs kéménnyel légtér-összeköttetésben lévő helyiségekben nem lehet elszívóventilátor, és nem  célszerű nyitott kandallót üzemeltetni.

Subscribe to RSS Feed Kövess a Twitteren!