A minap kaptuk ezt a levelet az egyik kedves olvasónktól, amelyben azt írja azért küldi el nekünk, hogy más is okuljon belőle, mennyire oda kell figyelni a kémény tisztaságára!
Én mindig azzal voltam, csak azokat a kéményeket kell tisztítani rendszeresen, amelyekbe gázfűtéses tűzhely van bekötve. A hagyományos fa, vagy széntüzelésű kéményeket sokkal ritkábban kell, és leginkább itt is a lerakódott kormot és szurkot kell levakarni.
Édesanyáméknál voltunk, mikor elég hűvös lévén megkért, hogy gyújtsak be a cserépkályhába. Hamar térültem-fordultam, és amilyen gyorsan csak tudtam megraktam a tüzet. Igaz, nem sajnáltam a fát, megpakoltam emberesen a tüzet. Egyhamar barátságosan ropogott is, ontotta a meleget. Akkor még nem sejtettem milyen tragédia elé is nézhettünk volna.
Beültünk édesanyámmal és testvéremékkel egy családi videót megnézni, nem is gondolhattuk volna, hogy bármi probléma adódik a kémény körül, és főleg nem akkora, hogy majdnem leég édesanyám háza. Egyszer a szomszédasszony szaladt át lélekszakadva, hogy ég a kéményünk. Még a lábamból is kiszaladt az életerő, úgy futottam kifelé a házból, hogy lássam, mi a csoda történik.
Hát, őszintén megmondom, életemben nem láttam még, hogy a kéményből, hogy csaphatnak ki a lángok. Meggyúlt benne a lerakódott korom és a szurok, és ha nem vesszük észre időben, lehet, hogy az egész tetőszerkezet, vagy isten tudja, akár az egész ház is leégett volna. Most már belátom nem csak az új típusú gázfűtésű kéményekre kell odafigyelni, hanem egy régebbi, hagyományos, még téglából épült kéményre is.
Senki ne tudja meg, milyen hátborzongató, mikor lángok csapnak ki a kéményből a tető fölött. Szerintem 2-3 évente mindenképp meg kell tisztítatni belülről, a lerakódott szuroktól. Édesanyám bevallása szerint, legalább 5-6 éve nem volt tisztítva… egyáltalán. Hát meg is jártuk, majdnem!
(Egy kedves olvasónk levele, 2012 január)